Wyniki wyszukiwania dla:

Dzień Nauczyciela

Drodzy Nauczyciele,

Dzisiaj przede wszystkim chcemy wam podziękować za to, że jesteście. Dziękujemy wam za waszą pasję i oddanie. Dziękujemy wam szczególnie za to, czego inni nie widzą (czas poświęcony na przygotowanie lekcji czy sprawdzanie kartkówek) albo czego w ogóle nie da się zobaczyć ludzkim okiem (troskę o konkretnych uczniów, którą nosicie w waszych sercach i myślach).

Mimo tego, że nie jest dzisiaj łatwo być nauczycielem – każdy dzień przynosi nowe zmartwienia i trudności, a wasze trudy często są niezrozumiane albo niezauważone, poza tym jesteśmy tylko ludźmi, którym również zdarza się mylić i popełniać błędy, chorować, mieć ból głowy i wszystkie inne ludzkie przypadłości – wy codziennie na nowo z odwagą, przekonaniem, pasją i entuzjazmem podejmujecie się inspirowania swoich uczniów. Nie byłoby naszej szkoły i jej klimatu bez was!

Czego chcemy wam życzyć?

Nie zniechęcajcie się nigdy tym, co wam nie wyszło. Bycie nauczycielem jest trudne, bo nie widać od razu (albo niestety nigdy) owoców swojej pracy. Od was w dużej mierze zależy jacy będą nasi uczniowie za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Życzę wam, żebyście nawet po latach odkrywali z radością, że wielu z waszych wychowanków wyrosło na wielkich ludzi, ale przede wszystkim na dobrych ludzi. Psalm 126 (mój ulubiony) mówi: że Ci którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Nie zniechęcajcie się łzami, które czasem się pojawią.

Życzymy wam dużo cierpliwości do uczniów, do odpowiadania na ich pytania i do tego, że nie od razu wszystko im będzie wychodzić. Papież Franciszek powiedział kiedyś do nauczycieli: „obowiązkiem nauczyciela, a tym bardziej nauczyciela chrześcijańskiego, jest otaczanie większą miłością uczniów trudniejszych, słabszych, pokrzywdzonych. Jezus by powiedział: jeśli kochacie tylko tych, którzy są pilni, dobrze wychowani, jaką zasługę mieć będziecie? Każdy nauczyciel czuje się dobrze wśród takich uczniów. Ale są tacy, przy których tracimy cierpliwość, ich jednak musimy kochać bardziej.”

Jeszcze raz dziękujemy Wam za wszystko i życzymy dużo radości i satysfakcji z tego, że jesteście nauczycielami! Dziękujemy, że jesteście, bo jesteście szansą na lepszy i piękniejszy świat!